Biga'nın doğa tutkunu mantar avcısı Kamuran Arslan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, bu sene erken bulunan bolet mantarları hakkında bilgi verdi. Arslan, özellikle kayın, meşe, gürgen gibi geniş yapraklı ağaçların altında ve açıklık alanlarda bu mantarları bulabileceklerini belirtti.

Arslan'ın verdiği bilgilere göre, bolet mantarları Biga bölgesinde Mayıs ayından Temmuz ayına kadar yağışlara bağlı olarak bulunabiliyor. Dünya mutfağında aranan ve yüksek kaliteli bir mantar olan bolet mantarının, bölgede daha çok ekonomik değeri açısından toplandığına dikkat çekti.

Çanakkale'de "Süs Bitkileri Üretimi Projesi" Dünya Çiftçiler Günü'nde başladı Çanakkale'de "Süs Bitkileri Üretimi Projesi" Dünya Çiftçiler Günü'nde başladı

Bu mantarın çeşitli yöresel isimleri olduğunu belirten Arslan, "Çörek mantarı, ayı mantarı, porçini, karakafa boleti, bronz çörek mantarı, fesleğen gibi" adlarla da bilindiğini ifade etti.

Arslan, paylaşımında, görseldeki mantarların Çanakkale Biga bölgesinde ortalama 50 rakımda meşelik alanda bulunduğunu da belirtti.

Mantar avcısı Kamuran Arslan'ın paylaştığı bu bilgiler, Biga'da doğa severlerin ve mantar meraklılarının dikkatini çekiyor.

Biga'nın Doğa Harikası: Çanakkale'nin Mantar Zengini Topraklarında Bolet Keşfi Foto Galeri: Biga'nın Doğa Harikası: Çanakkale'nin Mantar Zengini Topraklarında Bolet Keşfi

Muhabir: Firdevs Selin Yüksel