Bulgaristan'ın Gotse Delchev şehrine bağlı Valkosel köyünde, Müslümanlar kurban bayramını büyük bir coşkuyla kutladılar. Biga'nın Sesi Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yasemin Özdeş ve biganinsesi.com Yazı İşleri Müdürü Mehmet Özdeş, Bulgaristan'daki bayram kutlamalarını yakından takip etti.

Doç. Dr. Doğan Kalafat son yolculuğuna uğurlandı Doç. Dr. Doğan Kalafat son yolculuğuna uğurlandı

Bayram coşkusu, 14 Haziran Cuma günü küçük arife ile başladı ve 15 Haziran büyük arife olarak devam etti. Arife günlerinde genellikle yakın akraba ve mahalle komşularıyla birlikte bayram hazırlıkları yapılarak paylaşıldı. Yurt dışında çalışan birçok gurbetçi de bayram için köylerine döndü. Geleneklere göre, arife gününden bayramın son gününe kadar kesinlikle işe gidilmez ve günlük ev işleri dışında başka işler yapılmaz.

Sabah namazıyla başlayan bayram kutlamaları, mezarlıklara ziyaretlerle devam etti ve kaybettikleri yakınları için dualar edildi. Kurban kesimi ve ardından dost ve akraba ziyaretleriyle geçen gün, köy meydanında öğrencilerin halk oyunları sergilemesi ve sanatçıların sahne alarak şarkı söylemesiyle renklendi. Halaylar çekilerek bayramın coşkusu doruğa çıktı.

Bayramın ikinci gününde de kurban kesimi ve bayramlaşmalar sürdü. Valkosel köyünde yaşayan Müslümanlar, geleneksel değerlerini yaşatmanın yanı sıra bayramın bereketini ve birlik duygusunu en güzel şekilde yaşadılar.

Kaynak: Mehmet Özdeş