Çanakkale'nin coğrafi işaretli ürünlerinden biri olan Çanakkale Domatesi'nin üretim hazırlıkları hız kesmeden sürüyor. Bu hazırlıklar kapsamında, Çanakkale'nin Bayramiç ilçesine bağlı Koşuburnu Köyü'nün üreticileri, Ezine'nin Bozeli Köyü'nde domates üretimine başladı.

Bayramiçli üretici Ali Örnek öncülüğünde gerçekleşen etkinlikte, domates fideleri titizlikle toprağa dikildi. Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Nazan Türkarslan'ın da katılımıyla gerçekleşen etkinlikte, Türkarslan ve üreticiler, domates üretimi sezonuna dair değerlendirmelerde bulundu. Türkarslan, Bozeli'deki domates tarlasında fidelerin dikimine bizzat katılarak üreticilerle bir araya geldi.

Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, "Coğrafi İşaretli ürünümüz olan Çanakkale Domatesi'nin üretim hazırlıkları devam ediyor. Bayramiç/Koşuburnu Köyü üreticileri Ezine/Bozeli Köyü'nde domates üretimi gerçekleştiriyor. Bayramiç'li üreticimiz Ali Örnek'in, Ezine/Bozeli'ndeki domates tarlasında fidelerimizi toprakla buluşturduk" denildi.

Ayrıca, Bozeli Köyü'nde yapılan etkinlikte, Koşuburnu ve Bozeli muhtarlarıyla bir araya gelinerek yapılacak çalışma ve projelerin değerlendirildiği belirtildi.

Çanakkale Domatesi'nin üretimindeki bu işbirliği, hem yerel üreticilere destek sağlarken hem de coğrafi işaretli ürünlerin korunması ve tanıtılması açısından önemli bir adım olarak nitelendiriliyor.

Yerkebulan Sapiyev'den Çanakkale Valisi Aktaş'a ziyaret Yerkebulan Sapiyev'den Çanakkale Valisi Aktaş'a ziyaret

Çanakkale deyince akla gelen ‘ domates’ toprakla buluştu Foto Galeri: Çanakkale deyince akla gelen ‘ domates’ toprakla buluştu

Muhabir: Bahar Karakurt