Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi, bir turistin hayatını kurtararak uluslararası alanda takdir topladı. Almanya'nın Osnabrück kentinden gelen 82 yaşındaki Karl-Heinz Hermann Schomaker, 5 Mayıs 2024 günü park halindeki tur otobüsünün merdivenlerinden düşerek ciddi bir kafa travması geçirdi ve komaya girdi.

Acil Müdahale ve Yoğun Bakım Süreci
Olay yerinde yapılan ilk müdahalenin ardından ambulansla Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi Acil Servisi'ne getirilen Schomaker'a, Acil Tıp Uzmanı Dr. Miraç Duruk tarafından ilk müdahale yapıldı. Yapılan muayene ve tetkikler sonucunda Beyin Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Cengiz Kara tarafından beyin kanaması teşhisi konuldu ve hasta Yoğun Bakım Ünitesi'ne alındı. Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Ferhan Demirer Aydemir ve yoğun bakım ekibi tarafından yapılan titiz takip ve tedavi süreci sayesinde Schomaker'ın durumu hızla iyileşti.

Başarılı Tedavi ve Taburcu Süreci
Op. Dr. Cengiz Kara, hastanın ameliyat gerektirmediği kanaatine vararak tedavi sürecini planladı. Dr. Kara, "Hastanın şuurunun koma seviyesinden tamamen bilinci açık seviyeye gelmesi, hastanın eşini ve tüm ekibimizi sevindirdi. Yoğun bakım ve beyin cerrahisi servisinde yapılan tedavi ve takip sonucunda hastamız 16 Mayıs 2024 tarihinde sağlığına kavuşarak taburcu edildi ve ülkesine döndü" dedi.

Biga'da bugün nöbetçi eczane Biga'da bugün nöbetçi eczane

Hastanede yapılan görüşmelerde, Bay ve Bayan Schomaker, Osnabrück ile Çanakkale'nin kardeş şehir olduğunu her fırsatta vurguladılar. Kendilerine gösterilen ilgiden oldukça memnun kaldıklarını belirten çift, başta Op. Dr. Cengiz Kara olmak üzere tüm hekimlere, hemşirelere ve çalışanlara sonsuz teşekkürlerini ilettiler.

Kaynak: Haber Merkezi