Trendyol 1. Lig'de fikstür çekildi... Trendyol 1. Lig'de fikstür çekildi...

Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, 24 Mayıs tarihinden itibaren başlayan biçerdöver hasat sezonunda yoğun bir denetim süreci yürütüyor. İl genelinde mesai kavramı gözetmeksizin gerçekleştirilen kontroller kapsamında, 329 biçerdöver ve 118 balya makinası detaylı bir şekilde denetlendi.

Yapılan kontrollerde, Her biçerdöver ve balya makinasında kolay ve rahat ulaşılabilir yerlerde 2 adet 6’şar kg’lık yangın söndürme tüpünün bulundurulması, Biçerdöver kullanan kişilerin mutlaka operatör belgesinin bulunması, Biçim yüksekliğinin tarla zemini ve arazinin yapısına taşlık olup olmaması dikkate alınarak  belirlenmesi, Ayrıca hasadın devam ettiği alanlarda var ise köy muhtarlığına ait su tankerinin dolu olarak bulundurulmasına mevcutta köy tankeri yok ise Orman İşletme Müdürlüklerine haber verilerek biçim yapılan alan ve hasat bölgelerinde  tanker, orman yangın söndürme arazözü bulundurulması, Ormanlık alanlara ve anayol kenarlarına bitişik parsellerde ,hasat bitiminde en az 5 - 10 metrelik mesafede sürüm yapılarak tampon alan oluşturulması olası yangınları önlemek açısından büyük önem taşıdığı vurgulandı.

Bu kuralların titizlikle uygulanması, hem tarımsal üretimin verimliliğini artırmak hem de yangın gibi riskleri minimize etmek adına önem arz etmektedir. Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, hasat sezonu boyunca denetimlerine devam edeceğini ve tüm operatörlerin kurallara uyum sağlamasını beklediğini belirtti.

Muhabir: Necmiye Tarlasüren