Çanakkale Biga'da Bayramın Son Günü Sıcak Hava Hakim Çanakkale Biga'da Bayramın Son Günü Sıcak Hava Hakim

55 metre yüksekliğindeki bayrak direği, rüzgara karşı daha dayanıklı olacak şekilde yenilenirken, direğe çekilen 10x15 metre ebadındaki Türk bayrağı Çanakkale Boğazı'nın rüzgarıyla dalgalanmaya başladı.

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı, Çanakkale Savaşları'nın yaşandığı Tarihi Gelibolu Yarımadası'ndaki şehitlik ve savaş alanlarında çalışmalarını sürdürmektedir. 109 yıl önce Çanakkale'yi düşmana geçilmez kılan ve Çanakkale Boğazı'nda tarihi destanı hatırlatan 'Dur Yolcu' yazısının bulunduğu alandaki bayrak direğinde yenileme çalışması gerçekleştirildi. Kentin simgelerinden biri olan Kilitbahir köyü sırtlarındaki bu yazı, Yedek Subay Seyran Çebi tarafından yapıldı ve Necmettin Halil Onan'a ait şiirin dizelerini içermektedir.

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Tarihi Alanımızın sembollerinden 'Dur Yolcu' başta olmak üzere 30 metreden yüksek tüm bayrak direklerimizin ve göndere çekilen bayraklarımızın rüzgara karşı direncini artırmak için çalışmalar başlatılmıştır. İlk olarak 'Dur Yolcu' bayrak direğindeki yenileme çalışmaları tamamlanmış ve bayrağımız göndere çekilmiştir. Bu çalışmalar kapsamında Conkbayırı ve Şehitler Abidesi'nin de dahil olduğu toplamda 10 adet bayrak direği için yenileme çalışmaları sürdürülecektir" ifadelerine yer verildi.

Kaynak: Haber Merkezi