Çanakkale Tarım ve Orman Müdürlüğü, Ziraat Odası Başkanlıkları ve köy muhtarlıklarından gelen talepler doğrultusunda, küçükbaş hayvanların beslenmesinde kullanılan samanlarda haşbay (balaban) ile sapların parçalanması gerekliliğini 26 Haziran 2024 tarihinde tekrar değerlendirdi. 

Müdürlük tarafından yapılan değerlendirme sonucunda, balya makinası sahipleri ve tarla sahiplerinin belirli kurallar çerçevesinde hareket etmeleri gerektiği vurgulandı.

Bu kapsamda, tarla sahipleri ve balya makinası sahiplerine yönelik belirtilen kurallar şu şekilde sıralandı.

Kaymakam Dolu’ya veda yemeği Kaymakam Dolu’ya veda yemeği

* Tarla sahibinin balyalama işlemi sırasında parselin başında hazır bulunması,
* Her Balya Makinasında en az 2 adet 6'şar kg'lık yangın söndürme cihazı bulundurulması,
* Ormana bitişik ve yakın arazilerde balya bağlama yapılırken Muhtarlığın/Tarla sahibinin/Bağlama işini yapan makina operatöründen en az birinin su tankeri bulundurması,
* Balya işlemi yapılacak alanın bir gün önce İlçe Tarım Müdürlüğüne, Orman İşletme Müdürlüklerine, Jandarma Komutanlıklarına Muhtarlık kanalıyla bildirilmesi,
* Makinaların ehil kişiler tarafından kullanılması,
* Yangın riskinin yüksek olduğu saatlerde (Hava sıcaklığının yüksek, rüzgârın şiddetli olduğu saatler) ara vermek ve diğer tedbirleri almak şartı ile haşbaylı balya makinaları ile balya bağlama yapmalarına müsaade edilmiştir. 

Konuyla ilgili detaylı bilgi almak isteyen üreticilerin Çanakkale Tarım ve Orman Müdürlüğü ile iletişime geçmeleri gerektiği bildirildi.

Muhabir: Necmiye Tarlasüren