Çanakkale'nin Biga ilçesine bağlı Aksaz köyünde süngercilik mesleği, geçimini sürdürmeye çalışan insanlar arasında uzun yıllardır devam ediyor. Süngerler, yüzyıllardır avlanarak dünya genelinde kullanılıyor.

Bu mesleği uzun yıllardır sürdüren aileler, uluslararası ticaretle de bu işi geliştirerek geçmişten günümüze izlerini taşımayı başarmışlardır.

Deniz süngeri toplayıcılığı, geçmişi çok eskilere dayanan bir meslektir. Eski zamanlarda da var olan bu meslek, günümüzde de hayatta kalmayı başarmıştır. Aksaz köyünde yaşayan Ali Koçnar gibi dedeler ve babalar da uzun yıllar boyunca deniz süngeri toplayıcılığı yaparak geçim sağlamışlardır. Günümüzde ise Ali Koçnar'ın oğlu Birol Koçnar bu geleneği devam ettirerek uluslararası ticarete dönüştürmeyi başarmıştır.

Aksaz köyü sayfasından yapılan paylaşımda belirtildiğine göre, deniz süngeri avcılığı eskiden beri ailenin gelir kaynağı olmuştur ve büyük bir zaman yolculuğuna tanık olmuştur. Paylaşımın sahibi çocukluğundan beri bu işe dahil olduğunu ve onları görmekten mutluluk duyduğunu da belirtti.

İstanbul'da bayram öncesi trafik yoğunluğu yaşanıyor İstanbul'da bayram öncesi trafik yoğunluğu yaşanıyor

Aksaz köyü sayfasından yapılan paylaşım; “Eski bir geçim kaynağı olan deniz süngeri toplayıcılığı işini yıllarca yapmış olan dedem Ali Koçnar, uzun yıllardır da babadan oğul a birol kocnar ile sünger avcılığı günümüz şartlarında uluslararası ticaret e dönüşerek bu işte güzel bir zaman yolculuğu oluşmuştur. Bende çocukluğumdan beri onları bu işin içinde görmekten mutluluk duyuyorum. Daha nice güzel işlere. Ölmüş gibi görünen ama aslında hep var olan bir meslek”

Muhabir: Bahar Karakurt