Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi'nin desteklediği, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce yürütülen Tarımsal Yenilikler Yayım Projesi kapsamında; yeni geliştirilen sofralık üzüm çeşitlerinin,  Spil Karası ve Efem'in Çanakkale'de yaygınlaştırılması hedefleniyor. Bayramiç İlçesi Çavuşlu Köyü'nde düzenlenen açılış ve eğitim toplantısına çiftçilerin yanı sıra, Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü uzmanları ve il/ilçe müdürlükleri teknik personeli de katıldı.
Düzenlenen toplantıya; Manisa Bağcılık Araştırma Enstitü Müdürlüğü Asma Islahı Bölüm Başkanlığında görevli Bölüm Başkanı Zir.Yük.Müh. Metin Kesgin, Zir.Yük.Müh. Mustafa Sacit İnan, Bitki Sağlığı Bölüm Başkanlığında görevli Dr. Esra Albaz, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ramazan Eren, Bayramiç İlçe Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Çobanoğlu, Biga İlçe Tarım ve Orman Müdürü Fevzi Atmaca, Bayramiç Ziraat Odası Başkanı Mesut Şen, köy muhtarları, il/ilçe  teknik personeller ve çiftçiler katıldı.

Toplantı açılışında konuşma yapan Eren; "  Türkiye için önemli tarımsal faaliyetler içerisinde olan bağcılık, Çanakkale ili tarımı içinde köklü bir geçmişi ile önemli bir tarımsal faaliyetlerden biridir. Bayramiç; ilimizin kökleri eskilere dayalı üzüm üretiminin yapıldığı ilçelerimizdendir. İlimiz bağ alanlarının % 41'i Bayramiç ilçesinde yer almaktadır ve yaklaşık 18 bin dekar bağ alanı bulunmaktadır. Bağcılığın yoğun olarak yapıldığı köyler; Çavuşlu, Gedik, Mollahasanlar, Köseler, Akçakıl, Üzümlü, Sarıot, Daloba, Serhat, Evciler, Yassıbağ ve Külcüler köyleridir. İlçede şıralık Karasakız (Kuntra) üzüm çeşidinin yanında, sofralık olarak Cardinal, Trakya İlkeren, Alphonse Lavallee gibi sofralık üzüm çeşitlerinin yetiştiriciliği de yapılmaktadır. 'Yeni Geliştirilen Sofralık Üzüm Çeşitlerinin (Spil Karası, Efem) Çanakkale İlinde Yaygınlaştırılması Yayım Projesi' İl Müdürlüğümüz ve Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü iş birliği ile yürütülecektir. Proje kapsamında üreticiler, bağ tesisinden hasada kadar bağcılığın tüm aşamalarını, farklı zaman dilimlerinde planlanan eğitimler ile öğrenme ve pratik uygulamalar yapma imkanını bir arada bulabileceklerdir ve Çavuşlu'da bir dekarlık demonstrasyon bağı tesis edilecektir'dedi.

Projenin amacı, yeni geliştirilen üzüm çeşitlerini çiftçilere tanıtarak, bu çeşitlerin yaygınlaşmasını sağlamak ve böylelikle bölgenin tarımsal çeşitliliğini artırmak. Ayrıca, üreticilere bağcılığın her aşamasında eğitimler verilerek pratik uygulamalar yapma imkanı sunulacak. Çavuşlu'da bir dekarlık demonstrasyon bağı da tesis edilecek.

Toplantıda Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü uzmanları tarafından, melezleme ıslahı sonucu geliştirilen yeni sofralık üzüm çeşitleri, bağlarda terbiye sistemleri, bağ tesis tekniği ve önemli bağ hastalık ve zararlıları konularında sunumlar yapıldı.

Bu önemli adım, Çanakkale'nin tarımsal potansiyelini artırarak bölgenin ekonomik kalkınmasına katkı sağlayacak .

Mis Yem, Ezine Gıda Hayvancılık ve Tarım Teknolojileri Festivali’nde yerini aldı Mis Yem, Ezine Gıda Hayvancılık ve Tarım Teknolojileri Festivali’nde yerini aldı

Kaynak: Haber Merkezi