Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü öncülüğünde gerçekleştirilen "İhracata Yönelik Süs Bitkileri Üretim Potansiyelinin Arttırılması Projesi" kapsamında önemli adımlar atıldı.

Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Ziraat Odası Başkanlığı ve Ziraat Mühendisleri Odası Başkanlığı iş birliğiyle hayata geçirilen bu proje, süs bitkileri üreticilerinin ihracat kapasitelerini güçlendirmeyi hedefliyor.

Proje kapsamında gerçekleştirilen İstanbul ve Yalova ziyaretleri, üreticilere müzayede ve üretim süreçleri konularında önemli bilgiler sağladı. İstanbul'da SS Flora Süs Bitkileri Üretim ve Pazarlama Kooperatifi'nde düzenlenen müzayedeye katılan 13 kadın girişimci ve teknik ekip, üreticilerin müzayede süreçlerini yakından gözlemleme fırsatı buldu. Yalova ziyaretinde ise Yalova İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü, Solo Plant Süs Bitkileri Üretim ve Pazarlama Ltd. Şti. Laboratuvar ve Seraları ile Dış mekan süs bitkileri ihracatçıları "Garden A.Ş. Süs Bitkileri Üretim Firmaları" ziyaret edildi.

Somali'nin Ankara Büyükelçiliği'nden ÇOMÜ'ye işbirliği ziyareti… Somali'nin Ankara Büyükelçiliği'nden ÇOMÜ'ye işbirliği ziyareti…

Teknik gezilerde, Türkiye'de süs bitkilerinde aracısız satış ve pazarlama yöntemlerinin geliştirilmesi ve ihracat yapan üreticilerin üretim modelleri incelendi. Bu çalışmalarla birlikte, yerel üreticilerin uluslararası pazarlara açılım süreçlerine katkı sağlanması amaçlanıyor.

Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri, projenin ilerleyen aşamalarında da benzer etkinlikler düzenlemeyi ve üreticilerin kapasitelerini artırmak için çalışmalarını sürdüreceklerini belirtti.

Çanakkale'de süs bitkileri ihracatı için yeni adımlar atıldı Foto Galeri: Çanakkale'de süs bitkileri ihracatı için yeni adımlar atıldı

Muhabir: Bahar Karakurt