Yaşamını Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde sürdüren emekli gazi hemşire Çalışkan, 1963 yılında İstanbul Kızılay Hemşirelik Lisesi'ni bitirdikten sonra ilk görev yeri olan Kars'ın Sarıkamış ilçesinde 6 yılın, 3 yılında tek askeri hemşire olarak çalıştı.

Geri Döndü: Çanakkale ve Biga'da etkili oldu. Geri Döndü: Çanakkale ve Biga'da etkili oldu.

Aynı okuldan 2 hemşire arkadaşının daha gelmesiyle görevine devam eden Çalışkan, o günleri AA muhabirine şöyle anlattı:

"Sarıkamış'tan Gelibolu'ya tayin oldum. Sıkıntılıydı çok yorucu günler geçirdik. Hemşire kıtlığı vardı o zamanlar. Gelibolu'dan Samsun'a, Samsun'dan da 1974'te Kıbrıs Barış Harekatı'na gittim. Askeri hemşireydim, askeri hastanelerde çalıştım. Kıbrıs'ta yaklaşık 5 ay. Hemşirelik yaptım. Günümüz askerlerle geçti. Kimsenin yüzünü görmedik. Gelen hastalarla, yaralılarla ilgilendik.

Burada koşullar ne olursa olsun, hiçbir koşulda hastaları ve yaralıları ihmal etmeden özverili, fedakar ve kahramanca görev yaptık. Askeriye ne çıkarırsa onu yiyorduk. Kahvaltı nedir biz hiç bilmiyorduk. Ama benim tanıdıklarım sayesinde diğer birliklerden o kadar çok yiyecek geldi ki hiç kimse aç kalmadı. 23 kişi gazi hemşire ünvanını aldık. Tabii bazıları aramızdan ayrıldı. Yanılmıyorsam Çanakkale'deki tek gazi hemşireyim. Gazilik ömür boyu taşınacak bir şereftir."

Çalışkan, 12 Mayıs'ın 3 ayrı mutluluğu bir arada kutladığı bir gün olduğunu dile getirerek, "Bugün Uluslararası Hemşireler Günü, Anneler Günü ve oğlumun doğum günü. Tüm hemşire arkadaşlarımın Hemşireler Günü'nü kutluyorum. Annelerin, Anneler Günü'nü kutluyorum. Oğlum senin de doğum gününü kutluyorum. Nice yılların olsun inşallah." dedi.

089F4555 C155 47F9 849F 1Cc6Fa0F1D9D

Kaynak: Anadolu Ajansı