İsmet Güneşhan’dan Kazdağları Açıklaması "535 Futbol Sahası Büyüklüğünde Alan Yok Edilecek"
CHP Çanakkale Milletvekili İsmet Güneşhan, Kazdağları hakkında bir açıklamada bulundu. Güneşhan şunları söyledi:
Bugün 5 Haziran Dünya Çevre Günü. Havamızı, suyumuzu, içinde bulunduğumuz bu ekosistemi korumak adına bir farkındalık günü. Tam da bugün bizi çok derinden üzen bir haber aldık. Kazdağları’nda siyanürlü çalışma yürüten Zenit Madencilik’in büyüme talebine onay çıkmıştır. Buna göre 259 hektarlık alan 380 hektara çıkacak. Bu ne demek? 535 futbol sahası büyüklüğü demek.

Kazdağları, Çanakkale ve Balıkesir sınırında yer alan, bütün bir bölgenin akciğerleri gibi işlev gören ve Alpler’den sonra dünyanın en fazla oksijen üreten dağıdır. Ülkemizin en güzel, en cennet köşelerinden biridir. Çok sayıda endemik, yani bütün dünyada sadece Kazdağları’nda yetişen ve dünyanın başka hiçbir yerinde yetişmeyen bitkiye ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda Kazdağları sayısız kuş ve hayvana da ev sahipliği yapmaktadır. Mitolojide bin pınarlı Ida olarak adı geçen Kazdağları’nın suları ile Çanakkale ve Balıkesir’in bereketli toprakları sulanmaktadır.

Kazdağlarının Üstü Altından Daha Değerlidir
Bugün Kazdağları’nın yüzde 79’u maalesef maden ruhsatları ile kaplı olmakla birlikte havamız, suyumuz kirleniyor. Müthiş bir talan ve kirletme var, insanlar zehirleniyor. Bu kadar ekolojik yıkım, iklim değişikliğinin beraberinde iklim krizini de meydana getirmektedir. Bugün aldığımız haberle bir kez daha anlıyoruz ki, bir örneğini çok yakın zamanda İliç’te yaşadığımız çevre felaketlerinden ders almıyoruz, kendimize ders çıkarmıyoruz.

Çanakkale'deki yangın nedeniyle girişlerin durdurulduğu Tarihi Alan'ın o hattı ziyarete açıldı Çanakkale'deki yangın nedeniyle girişlerin durdurulduğu Tarihi Alan'ın o hattı ziyarete açıldı

Bu arada ÇED raporunu hazırlayan Çınar Mühendislik’e de hiç yabancı değiliz esasen. Kendilerini Kanal İstanbul’a verdikleri olumlu rapordan dolayı çok iyi biliyoruz.

Sizi bir kez daha ve şiddetle uyarıyoruz; Kazdağları’nın üstü altından daha değerlidir. Kazdağları’ndan ellerinizi çekin.

Kaynak: ANADOLU AJANSI