Çanakkale'de 35 hakim ve savcının görev yeri değişti? Biga’da ise… Çanakkale'de 35 hakim ve savcının görev yeri değişti? Biga’da ise…

Kurban Bayramı Tatili Dolayısıyla Otobüs ve Uçak Biletlerinde Büyük Artış

Tatil Sezonunda Rekor Satışlar

Kurban Bayramı tatili nedeniyle otobüs ve uçak bileti satışlarında büyük bir artış yaşandı. Biletbayisi.com CFO'su Ömer Kodet, tatil beldelerine ve büyük şehirlere olan seferlerde yoğunluğun arttığını belirtti. Kodet, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Kurban Bayramı gibi uzun tatil dönemlerinde, insanlar sevdikleriyle vakit geçirmek ve tatil yapmak için daha fazla seyahat etmeyi tercih ediyor" dedi.

Kodet, hem uçak hem de otobüs biletlerine olan talebin önemli ölçüde arttığını vurgulayarak, "Biletbayisi.com verilerine göre, bu dönemde yurt içi uçak bileti satışları yüzde 210 arttı. Otobüs biletlerinde yüzde 70, araç kiralamada ise sürelerde yüzde 40 artış görüldü. Özellikle tatil beldelerine ve büyük şehirlere olan seferlerimizde yoğunluk artmış durumda. Bu nedenle, müşterilerimize erken rezervasyon yapmalarını öneriyoruz" diye konuştu.

Otel Rezervasyonlarında Yüzde 45 Artış

Setur Turizm Genel Müdür Yardımcısı Koray Küçükyılmaz, Kurban Bayramı'nın, eğitim-öğretim yılının bitişine denk gelmesiyle beraber yurt içinde deniz tatilinin büyük ilgi gördüğünü söyledi. Küçükyılmaz, "Antalya, Kemer, Bodrum, Marmaris ve Fethiye gibi destinasyonlar bayram döneminde de tercihlerin başında. Ege'de Çeşme ve Alaçatı gibi deniz turizminin merkezi konumlar çok popüler. Doğal güzellikleriyle Kaş, Olimpos ve Kalkan gibi konumlar ön planda. Şehirden çok uzaklaşmadan doğayla buluşma imkanı sunan Abant, Sapanca, Bursa, Afyonkarahisar ve Bolu gibi lokasyonlar da tercihlerde üst sıralarda" dedi.

Küçükyılmaz, yurt dışında Paris, Roma, Barselona ve Amsterdam gibi şehirlerin tercih edildiğini belirterek, "Yurt dışında Sırbistan, Bosna-Hersek, Karadağ, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya gibi ülkeler çok popüler. Kıta Avrupa'sının kültür başkentleri Barcelona, Madrid, Amsterdam, Paris, Roma gibi konumlar tercih ediliyor. İspanya ve İtalya'nın Akdeniz kıyıları da deniz turizmi açısından ilgi çekiyor" ifadelerini kullandı.

Erken Rezervasyon ve Özel Kampanyalar

Bayram tatilinde müşterilere özel kampanya ve indirimler sunduklarını belirten Kodet, 14-23 Haziran arasında seyahat edecek müşteriler için çeşitli promosyonlar hazırladıklarını kaydetti. Kodet, "Erken rezervasyon indirimi, aile ve grup indirimi, sıkça seyahat eden müşterilere özel sadakat programı, promosyon kodlarıyla ekstra indirimler ve araç kiralama kampanyaları sunuyoruz" dedi.

Artan Talep ve Doluluk Oranları

Bilet Dükkanı Üst Yöneticisi (CEO) Ercan Uzman, Ramazan Bayramı tatiline oranla uçak bileti satışlarında yüzde 35'lik bir artış yaşandığını aktardı. En çok tercih edilen destinasyonlar arasında İstanbul, Antalya ve İzmir'in yer aldığını söyleyen Uzman, "Otel rezervasyonlarında yüzde 45 oranında artış gözlemledik ve popüler tatil bölgelerinde otellerin doluluk oranları yüzde 90 seviyelerine ulaştı. Erken rezervasyon yapanların oranı normal dönemlere göre yüzde 25 arttı" dedi.

Uzman, "Antalya, Bodrum, İzmir, Çeşme ve Kapadokya gibi bölgelerde otel rezervasyonlarının oldukça yoğun olduğunu gözlemliyoruz. Özellikle popüler tatil destinasyonlarında doluluk oranları yüzde 80 ile yüzde 95 seviyelerine ulaşıyor. Bu durum, yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte daha da artacak" diye ekledi.

Bu bayram tatili dönemi, seyahat ve turizm sektöründe büyük bir hareketlilik yaratırken, tatilciler için birçok seçenek ve fırsat sunuyor.

Kaynak: ANADOLU AJANSI