Erzincan'ın İliç ilçesindeki maden ocağında meydana gelen kazanın tüm yönleriyle araştırılması ve benzer kazaların önlenmesine yönelik tedbirlerin belirlenmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, Uslu başkanlığında toplandı.

Uslu, gündeme geçmeden önce yaptığı açıklamada, komisyonun çalışmalarına devam ettiğini belirtti.

Toprak altında kalan iki işçinin daha naaşına ulaşıldığını hatırlatan Uslu, bölgedeki arama çalışmalarının sürdüğünü dile getirdi.

Atay Uslu, "Bugün saat 23.55 uçağıyla Erzincan'a geçeceğiz. Yarın ve çarşamba günü bölgede olacağız. İki gün süresince İliç'te maden ocağında incelemelerde bulunacağız, madenci kardeşlerimizi, teknik heyeti dinleyeceğiz." dedi.

Komisyonun Meclis'te grubu bulunan siyasi partilerin ortak kararı ile kurulduğunu söyleyen Uslu, Komisyonun hızlı şekilde çalışmalarına başladığını aktardı.

Ayhan Gider; “Milletle Hemhal Olamıyorsan, O Koltukta Oturma Ayhan Gider; “Milletle Hemhal Olamıyorsan, O Koltukta Oturma

Amaçlarının, ihmallerin ortaya çıkarılması ve benzer kazaların yaşanmaması için alınacak tedbirleri belirlemek olduğunu vurgulayan Uslu, güvenli ve sürdürülebilir madencilik politikasının oluşturulması için de çalışacaklarını ifade etti.

Komisyon Başkanı Uslu'nun açıklamalarının ardından Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Akif Balta ve DSİ yetkililerinin sunumuna geçildi.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, sunumunda, altın madeninde yaşanan toprak kaymasının ardından bölgeye hareket ettiklerini belirterek, ocağın bulunduğu alandaki çalışmaları anlattı.

Mehmet Akif Balta, bölgede ilgili bakanlıklarla toplantılar gerçekleştirdiklerini, sahada incelemeler yaptıklarını dile getirerek, şöyle devam etti:

"İlk etapta 7 ana başlıkta tedbirler paketi belirlendi. Bunların bir kısmı acil tedbirlerdi. Siyanürlü malzemenin, toprağın, suyun, akışkan haldeki sıvının alınan tedbirler sayesinde Sabırlar Deresi havzasını terk etmesi engellenmiş ve Fırat Nehri'ne, Bağıştaş Barajı'na inmesinin önü kesilmiş durumdadır. Tedbirler paketi halen sahada uygulanmaya devam edilmektedir."

Daha sonra Genel Müdür Balta ile Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Han Kılıçaslan, milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Kaynak: Anadolu Ajansı