Biga Belediyesi, teknolojinin gücünü kullanarak şeffaf, hızlı ve etkili bir hizmet sunma hedefiyle "E-Ruhsat Uygulaması"nı devreye aldı. Geçtiğimiz gün gerçekleştirilen tanıtım toplantısıyla bu dijital dönüşümün 15.05.2024 tarihi itibariyle başlayacağı duyuruldu.

Biga Belediyesi’nde E-Ruhsat Dönemi Başlıyor Biga Belediyesi’nde E-Ruhsat Dönemi Başlıyor

E-Ruhsat sürecine ilişkin Biga Belediyesi Meclis Salonunda gerçekleşen proje tanıtım toplantısına Biga Belediye Başkanı Alper Şen, Mimarlık-Mühendislik-Müteahhitlik Firmaları, Yapı Denetim Firmaları, Biga Ticaret ve Sanayi Odası 3. Meslek Grubu, Netcad Yazılım A.Ş., basın mensupları, Belediye İmar ve Şehircilik Müdürlüğü Proje Tasdik ve Ruhsat Bürosu personelleri katıldı.

Yeni uygulama, "360 Derece Sokak Görüntüleri Destekli Entegre Kent Bilgi Sistemi Projesi"nin bir parçası olarak hayata geçirilecek. Bu sistemle birlikte, imar ruhsat süreçlerinin şeffaflığı artırılarak, işlemlerin daha hızlı tamamlanması ve maliyetlerin minimum seviyeye indirilmesi hedefleniyor.

Biga Belediye Başkanı Alper Şen, gerçekleştirilen tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, " Akıllı Kent Otomasyon Sistemleri kapsamında “360 Derece Sokak Görüntüleri Destekli Entegre Kent Bilgi Sistemi Proje’sinin” E-Ruhsat Uygulaması aşamasını 15.05.2024 tarihi itibariyle devreye alıyoruz. Bu uygulama ile beraber imar ruhsat süreçlerinin şeffaflaşması, hızlanması ve müelliflerin yaptıkları ozalit ve ulaşım masraflarının minimuma inmesini hedeflemekte olup, hem kurum çalışanları hem de müelliflerin değerli vakitlerinden tasarruf sağlamış olacağız." dedi.

Tanıtım toplantısına katılan paydaşlar da yeni uygulamanın getireceği faydaları değerlendirerek, toplantı soru cevap şeklinde sona erdi.

Muhabir: Gökçe Akkoç