Biga'nın Çeltik Köyü, bugün saat 11.30 itibariyle geleneksel köy hayrı düzenlenmeye başladı. Mevlid-Şerif ve zengin yemek ikramlarıyla renklenen köy hayrı, hem köy sakinlerini hem de Biga ve çevre köylerden gelen çok sayıda misafiri bir araya getirdi.

Çeltik Köyü'nün, bu köy hayrı bölgenin sosyal ve kültürel dokusunu yansıtan önemli bir etkinlik haline geliyor.

Geleneksel olarak düzenlenen hayır, köy halkının bir araya gelerek dayanışma ruhunu güçlendirmesine ve birlikte vakit geçirmesine olanak sağlıyor. 

Mevlid-Şerif'in okunmasıyla başlayan hayır, yemek ikramıyla devam ediyor, böylece katılımcılar hem manevi bir atmosferde bulunuyor hem de lezzetli yemeklerlerle afiyet ediyor.

Çeltik Köyü'nün yanı sıra Biga ve çevre köylerden de yoğun katılımın olduğu bu etkinlik, bölgedeki kültürel birlikteliği ve dayanışmayı pekiştiriyor.

Köy hayrı etkinliklerinin, bölgenin kültürel mirasını yaşatma ve gelecek nesillere aktarma konusundaki önemi göz önüne alındığında, Çeltik Köyü'nün bu tür etkinliklere ev sahipliği yapması bölgenin sosyal dokusunun güçlenmesine katkı sağlıyor.

Dereköy Halkı, Atalarının Mezarlarına Sahip Çıkıyor! Sürgünün izleri… Dereköy Halkı, Atalarının Mezarlarına Sahip Çıkıyor! Sürgünün izleri…

E81Dace4 2506 4Fac B34B Ad037B4Dfc04

Muhabir: Mehmet Özdeş