ÇOMÜ-1 Araştırma Gemisi, Yeni Projelere Hazırlanıyor: İmza Töreni Gerçekleşti... ÇOMÜ-1 Araştırma Gemisi, Yeni Projelere Hazırlanıyor: İmza Töreni Gerçekleşti...

Valilik, kaymakamlıklar ve muhtarları bilgilendirerek, biçerdöver ve balya bağlama makinelerinin çalışma saatlerini sınırladı. Çanakkale Muhtarlar Derneği Başkanı Ufuk Göçoğlu, valiliğin aldığı kararı sosyal medya hesaplarından duyurdu.

Alınan karara göre, 19 Haziran Çarşamba gününden başlayarak 23 Haziran 2024 tarihine kadar biçerdöver ve balya bağlama makineleri sadece sabah saat 06:00 ile öğlen 11:00 arasında çalışabilecek. Bu saatler dışında çalışmalar valilik kararıyla yasaklandı. Göçoğlu, tüm muhtarların köylerde bu ilanı duyurmalarını rica etti.

Valilik kararının gerekçesi, 2024 yılı içerisinde Çanakkale’de sıkça meydana gelen yangınların çoğunun tarımsal faaliyetlerden kaynaklanması. Bu nedenle, hasat sezonu boyunca balya makinelerinde yangın riskini artıran haşpayların sökülerek kullanılması zorunlu hale getirildi.

23 Haziran 2024 tarihine kadar devam edecek kuvvetli rüzgar ve artan hava sıcaklıkları nedeniyle biçerdöverler ile hasat ve balya bağlama işçileri, 19-22 Haziran tarihlerinde sabah saat 06:00’da başlayıp 11:00’de işlerine son verecek.

Bu tedbirlerin, yangınların önlenmesi ve kontrol altına alınması amacıyla alındığı belirtildi. Yangınların en aza indirilmesi için tüm vatandaşların ve tarım işçilerinin bu kurallara uyması büyük önem taşıyor.

Kaynak: BAHAR KARAKURT