Çanakkale'nin muhteşem doğal güzellikleriyle çevrili plajları arasında seçim yapmak zor olabilir. Turkuaz renkli sularıyla ünlü Akvaryum Koyu Bozcaada'da göz alıcı bir deneyim sunuyor. Su altı dalışı yapmak isteyenler için ideal bir nokta.

Eğer sakin ve temiz bir deniz arıyorsanız, Eceabat Halk Plajı geniş kumsalı ve sakin atmosferiyle öne çıkıyor. Burada denizin ve güneşin tadını çıkarabilir, kitabınızı okuyabilirsiniz.

Assos'un ünlü plajlarından biri olan Kadırga Koyu, çakıl taşlarından oluşan sahil şeridi ve derinleşmeyen deniziyle huzurlu bir ortam sunuyor. Karşısında uzanan Yunan Adaları manzarası ise göz kamaştırıcı.

Gökçeada'nın incisi Kefalos Plajı, ince kumlu sahili ve rüzgarlı havasıyla su sporları tutkunları için ideal bir seçenek. Aynı zamanda dalış kurslarıyla yeni deneyimler yaşamak isteyenlere de kapılarını açıyor.

Çanakkale'nin benzersiz plajları arasında gezinirken, doğanın ve denizin tadını çıkarmak için harika bir fırsat bulacaksınız.

1- Kefalos Plajı- Gökçeada

İçinde günübirlik kullanabileceğiniz tesisi bulunan tek plaj olma özelliğini taşıyor. Kefalos Plajı, 1200 metre uzunluğa ve altın rengi ince kumlu bir sahile sahip. Günün her saati rüzgar alan bu plaj misafirlerine sörf yapabilme imkanı da sunuyor.

Hem yurtdışından hem de Türkiye’den çok fazla rüzgar ve uçurtma sörfü yapanlara ev sahipliği yapan bu plaj ‘’Yanlışlıkla Çeşme’ye mi geldim?’’ sorusunu sormanıza neden olabilir. Dalış kursunun da mevcut olduğu Kefalos Plajı yeni deneyimler yaşamak isteyen misafirlere de keyifli dakikalar yaşatıyor.

Ulaşım

Gökçeada merkeze 10 km uzaklıkta. Plaja minibüs ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Plaja sabah gidiş akşam dönüş şeklinde günübirlik ziyarette bulunabilirsiniz.

2- Kadırga Koyu- Assos

Çanakkale bölgesinin ünlü ve güzel plajlarından biri olan Kadırga Plajı’nın denizi hemen derinleşirken, sahil şeridi çakıl taşlarından oluşuyor. Ama merak etmeyin bu çakıl taşları ayaklarınızı incitmiyor, hatta rahatça deniz kenarına oturup dalga seslerini dinlemenizi sağlıyor.

Huzurlu ve sakin bir atmosfere sahip olan koydan ayrılırken kendinizi yenilenmiş hissedeceksiniz. Yemyeşil tepelerin, karşısında bulunan Yunan Adalarının ve masmavi bir denizin ortaya çıkardığı manzarası ile Assos görülmeye değer yerlerinin başında geliyor. 

Ulaşım

Assos’a 2 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Behram’dan Kadırga Koyu yakınlarına kadar minibüsler bulunuyor.

3- Sivrice Plajı-Ayvacık

Assos merkeze 12 kilometre uzaklıkta bulunan bu plaj, Babakale yolunun 9. kilometresinden sonra Bektaş köyünün içerisinden geçerek 3 kilometre yol aldıktan sonra sizi karşılar. İnsanlar tarafından yeni yeni keşfedilmeye başlayan Sivrice Plajının çevresinde konaklama için birçok seçenek bulunmakta. Denizi sakin, dingin ve temiz olan Sivrice Plajında yüzdükten sonra sizin de ruhunuzun dinginleşeceğine inanıyoruz.

Bigalı Genç Kız 27 Yaşında Hayatını Kaybetti Bigalı Genç Kız 27 Yaşında Hayatını Kaybetti

Midilli Adası manzarası eşliğinde kitabınızı okuyabilir bu muhteşem plajda günü batırabilirsiniz. Dar ve taşlık bir kumsala sahip olan plajda denize iskelelerden giriliyor. Denizin hemen derinleşmesi gibi nedenlerden dolayı çocuklu aileler ve yüzme bilmeyenler tarafından çok fazla tercih edilmiyor. 

Ulaşım

Plaja Çanakkale merkezden kalkan toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlanıyor. Dilerseniz araç kiralama hizmetiyle de ulaşabilirsiniz.

4- Akvaryum Koyu- Bozcaada (Mermer Burnu)

Akvaryum koyu Çanakkale’nin doğal güzellikleriyle çevrili olan adası Bozcaada'da bulunuyor. Bakir kalmış bu cennet köşesi Bozcaada merkeze 7 km uzaklıkta. Deniz öyle berrak ki suyun üzerinde bile balıkları görebilir, onlarla yüzme imkanı bulabilirsiniz. Size önerimiz, su altı güzelliklerini keşfetmek için yanınıza şnorkel ve deniz gözlüğü almanız.

Tahmin ettiğiniz gibi denizin berraklığı sayesinde bu ismi alan koy, aynı zaman da su altı dalışları içinde uygun bir alana sahip. Koyun bakir kalmasının en önemli nedenlerinden biri de çevresinde herhangi bir işletme bulunmaması.

Ulaşım

Plaja ulaşmak için Geyikli İskelesi’nden Bozcaada feribotuna binmelisiniz. İndikten sonra iskelenin hemen yanında bulunan Akvaryum Koyu minibüslerine binebilirsiniz.

5- Eceabat Halk Plajı

Eceabat Halk Plajı geniş bir kumsala, sakin ve temiz bir denize sahip. Denizin ve güneşin keyfini çıkarabileceğiniz gibi plajda bulunan palmiye ağaçları altında kitabınızı da okuyabilirsiniz. Kendi sandalye ve şemsiyenizi götürebileceğiniz gibi çevrede bulunan işletmelerden de temin edebilirsiniz.

Denize girmenin yasak olduğu bölgelere dubaların konulduğu ve güvenlik önlemlerinin de bulunduğu plaj, çocuklu aileler ve yüzme bilmeyenler içinde güzel bir alternatif.

Ulaşım

Çanakkale şehir merkezine 10 kilometre mesafede yer alıyor. Çanakkale Feribot İskelesi’nden binebileceğiniz deniz otobüsleri veya feribotlar bulunuyor. Feribotlar her saat başı hareket ediyor.

6- Geyikli Plajı-Ezine

Dizilere, filmlere konu olmuş bir yerden bahsetmeye geldik. Geyikli İskelesi’nin hemen yanında yer alan plaja yazın sıcak günlerinde feribot bekleyen yolcular bile serinlemek amacıyla uğruyor. Sürekli kalabalık olan plajın, bölgedeki diğer denizlere göre suyunun daha soğuk olduğunu söyleyebiliriz.

Denizin hemen derinleşmemesi sayesinde çocuklu aileler tarafında da çokça tercih ediliyor. Sabah saatlerinde dalgalı olan denize öğleden sonra gitmenizi öneriyoruz.

Ulaşım

Çanakkale şehir merkezine 65 kilometre uzaklıkta yer alan plaja Çanakkale merkezden hareket eden Geyikli Minibüsleri veya taksi ile gelinebilir.

7- Dardanos Plajı

Şehrin en gözde plajlarından biri olan Dardanos Plajı, Ege Denizi ve Marmara Denizinin kesişim noktalarında yer alıyor. Yeşilin ve mavinin en güzel tonunun bir araya geldiği plajın doğal güzellikleri sizi kendisine hayran bırakacak nitelikte.
Plajın sahil şeridi dar iken kumsalı kumlu ve temiz.Su sporlarına merakınız varsa, plajda su sporları yapan merkezler de bulunuyor. Plajın çevresinde şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz işletmeler mevcut.

Ulaşım

Çanakkale şehir merkezine 24 kilometre. Şehir merkezinden kalkan minibüsler ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

8- Güneştepe Plajı

Sakinlik ve huzuru bir arada yaşayabileceğiniz Güneştepe Plajı Çanakkale’nin bakir bölgelerinden biri. Denizin dalgasız oluşu çocuklu ailelerin tercih nedenleri başında geliyor. Plajda ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz herhangi bir işletme bulunmuyor. Bu nedenle plaja giderken şemsiye, sandalye, yiyecek ve içeceklerinizi beraberinizde getirmenizi öneriyoruz.

Ulaşım

Çanakkale şehir merkezine 85 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Şehir merkezinden 20 dakikada bir Ezine dolmuşlarıyla veya taksiler ile ulaşım sağlanabilir.

9- Kömür Limanı Beach

Henüz limana inmeden denizdeki balıkları çıplak gözle bile görebileceğiniz kadar berrak olan bir denizden bahsetmek istiyoruz. Hiçbir yapılaşmanın olmadığı deniz, orman kuş ve dalga seslerinin bir arada olduğu olağanüstü bir sahil. Doğal kaynak sularının sahile kadar indiği beach de aynı zamanda su altı tutkunlarının da vazgeçemediği rotalardan.

Kamp yapmak için çok elverişli olan bölgede, birçok kamp severi bir arada görebilirsiniz. Elektriğin olmaması sebebi ile şarjınız dolu gitmenizi öneriyoruz. Bulaşık yıkamak ve tuvalet gibi ihtiyaçlar için lavabo mevcut. Limana gelirken tüm ihtiyaçlarınızı yanınızda bulundurmanızı öneriyoruz.

Ulaşım

Kömür Limanına sadece kendi aracınız ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

10- Bolayır Plajı- Gelibolu

İstanbul’dan yola çıktıktan üç buçuk saat sonra Ege Denizine girmeye hazır mısınız? İstanbul’a 250 km uzaklıkta olan Saroz Körfezi’nin, Gelibolu Yarımadası’na sizleri götürüyoruz. Çanakkale Denizi berrak ve temiz oluşu ile ünlü.

Bolayır Plajı da bunlardan biri. Denizin temiz olması sayesinde Bolayır Plajında aynı zaman da balıklar ile birlikte de sizlere yüzme imkanı da sunuyor. Uzun mesafe yürüseniz bile suyun derinleşmediğiniz fark edersiniz. Sahil şeridi uzun olduğu için plaj kalabalık olsa bile bunu hissetmiyorsunuz.

Ulaşım

Gelibolu Merkeze 18 kilometre uzaklıkta yer alıyor. İlçe merkezinden hareket eden Bolayır minibüsleri ile plaja ulaşım sağlayabilirsiniz.

11- Ayazma Plajı-Bozcaada

Bozcaada’nın en büyük ve en popüler plajlarından biri olan Ayazma Plajı çok geniş bir kumsala sahip. İnce taneli kumu ile yeşilin en güzel tonunun muhteşem birlikteliği sizleri karşılıyor. Turkuaz rengi denizi ve Yunan Adaları manzarası ile bölgenin en çok tercih edilen plajları arasında. Huzurlu bir atmosfere sahip Ayazma Plajı, yaz aylarında sizi ayıltacak kadar soğuk bir suya sahip.

Plajın çevresinde restoran, kafe ve su sporları merkezi gibi işletmeler bulunuyor. Ayazma Plajı su altı dalışı yapmak isteyenler için de cazip bir nokta. Denizin berraklığı sayesinde su altı dalışı yapmak isteyen kişilere su altı dünyasını tanıma fırsatı sunar.

Ulaşım

Plaja ulaşmak için Geyikli İskelesi’nden Bozcaada feribotuna binmelisiniz. İndikten sonra iskelenin hemen yanında bulunan Ayazma minibüslerine binebilirsiniz. Plaja her 30 dakikada bir minibüs kalkar.

12- Fatma Kadın Koyu- Gelibolu

Turkuaz rengi denizi, kendiliğinden doğal bir gölge oluşturacak ağaçları, muhteşem doğası ve büyüleyici gün batımı manzarası ile Saroz Körfezi’nin en çok tercih edilen plajları arasında yer alıyor. Aynı zaman da misafirlerine sunduğu olanaklar sayesinde de çokça tercih ediliyor.

Denizin sığ ve kumlu oluşu sayesinde çocuklu ailelerinde uğrak mekanları arasında yer alıyor. Plaja kendi eşyalarınızı getirebileceğiniz gibi, işletmelerden şezlong kiralayabilirsiniz. Kahvaltı, ızgara, fast food, meze çeşitleri, alkollü ve alkolsüz gibi birçok alternatife sahip.

Sahil kenarı taşlı iken, denizin içi yumuşacık kumlardan oluşuyor. Plajda kamp yama imkanı bulunuyor. İsterseniz ücretsiz kamp alanını kullanabilir, isterseniz de ücretli kamp alanını seçerek imkanlardan yararlanabilirsiniz. Plajda çadır kiralama olanağı da bulunuyor. Çadır kiralama da kişi başı ücret alınıyor.

Ulaşım

İlçe merkezine 13 kilometre mesafede yer alıyor. Güneyli Köyün’e gelen otobüs veya minibüsler ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

13- Sokakağzı Plajı-Ayvacık

Midilli Adası manzarası eşliğinde çarşaf gibi bir denize girmeye hazır mısınız? Çanakkale’nin birçok plajında olduğu gibi burada da yeşilin ve mavinin muhteşem uyumu bir arada. Kalabalık plajlardan hoşlanmayan tatilcilerin seçtiği bu plajda huzurlu ve sakin bir ortamda denize girip, güneşi batırabilirsiniz.

Plaja günübirlik gelebileceğiniz gibi çevresindeki otellerde de konaklama yapıp plajı kullanabilirsiniz. Zeytin ağaçları ve taş köy evleri arasına saklanmış olan plaja girişler ücretsiz. Kendi sandalyenizi götürebileceğiniz gibi çevredeki işletmelerden de ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

14- Mavi Saroz Plajı

Çanakkale’nin Saroz Körfezi’nden yer alan ve muhteşem bir doğal güzelliğe sahip olan plaj, bölgenin önemli noktalarından. Yüzdüğünüzü hissedebileceğiniz ender yerlerden biri olan plajın, denizi temiz ve soğuk bir suya sahip. Plajın temiz ve berrak olan suları, su sporları içinde uygun koşullara sahip.

Bölgede ayrıca doğa yürüyüşü bisiklet turları veya balık tutma gibi aktivitelerde de bulunabilirsiniz. Plaj ve denizin girişi taşlık olsa da sizi rahatsız etmiyor. Denizin içi kum ve sığ olduğu için çocuklu aileler içinde elverişli bir ortama sahip. Aileniz ile rahatlıkla gidebileceğiniz bir yer.

Ulaşım

Gelibolu ilçe merkezine 13 kilometre uzaklıkta konumlanıyor. Gelibolu ilçe merkezinden kalkan Ocaklı minibüslerine binerek ulaşım sağlayabilirsiniz. 

15- Güneyli Plajı-Ayvacık

Güneyli Plajı temiz denizi, bakir doğası ve muhteşem manzarası ile gelen misafirlerini kendine hayran bırakıyor. Kalabalık plajlardan rahatsız olduğumuz yüksek sesli müzik ve insan seslerinden sıyrılmak için mükemmel bir plaj. Bu plajda dalga ve kuş sesleri dışında başka bir şey duymayacaksınız. Hem ruhunuzu hem de bedeninizi dinlendirebileceğiniz eşsiz bir yer. Deniz o kadar berraktır ki denizin dibini ve balıkları yukarıdan bile görebilirsiniz.

400 metre uzunluğa ve 50 metre genişliğe sahip büyük bir plaj. Ulaşımın zorluğundan dolayı pek fazla tercih edilmediği için her zaman sakin oluyor. Ufak ve salaş bir işletmenin bulunduğu plajda uygun bir ücret karşılığı şezlong ve şemsiye kiralayabilir, yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Kaynak: Haber Merkezi