Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Nazan Türkarslan'ın katılımıyla, "Türkiye Çevre Haftası" etkinlikleri kapsamında önemli bir farkındalık çalışması gerçekleştirildi. Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen "Hayalet Av Araçları ve Sucul İstilacı Türler Farkındalık Projesi" çerçevesinde Çanakkale'de yapılan çalışmalar sırasında çekilen fotoğraflar, Çanakkale Yat Limanı/Balıkçı Barınağı'nda sergilendi.

Çanakkale spor camiasının acı kaybı Çanakkale spor camiasının acı kaybı

Sergide, denizlerimizde bulunan ve biyolojik çeşitliliği tehdit eden hayalet av araçlarının fotoğrafları yer aldı. Vatandaşlar tarafından büyük ilgi gören sergi, su altındaki tehlikelere dikkat çekmeyi başardı. Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Nazan Türkarslan konuyla ilgili yaptığı açıklamada, şimdiye kadar 48 lokasyonda yaklaşık 515 bin m2 deniz alanının tarandığını ve bu alanlardan 18 bin m2 muhtelif ağ ve çeşitli av araçlarının çıkarıldığını belirtti.

Türkarslan açıklamasında, "Su kaynaklarımızın ve biyolojik çeşitliliğin korunması için hepimize görev düşüyor. ‘Hayalet Av Araçları ve Sucul İstilacı Türler Farkındalık Projemiz' ile, su altında pasif avcılığa devam eden, canlıların temel yaşam alanlarının ve yuvalanabileceği resiflerin üzerini örterek bu alanları ortamdan izole eden, deniz altındaki varlığı ile bazı türler için tehdit oluşturan av araçlarının ortamdan uzaklaştırılmasını hedefledik. Bu kapsamda yapılan çalışmalar fotoğraflanarak ‘Türkiye Çevre Haftası' etkinlikleri çerçevesinde sergilenmiştir. Unutmayalım ki, sağlıklı bir deniz ve biyolojik çeşitlilik hepimiz için daha yaşanabilir bir dünya anlamına gelir. Birlikte hareket ederek, su kaynaklarımızı ve biyolojik çeşitliliğimizi korumayı başarabiliriz!" dedi.

Bu etkinlik, su altındaki tehlikelerin görünür kılınması ve toplumun bu konuda bilinçlendirilmesi açısından büyük bir önem taşıyor. Sergi, denizlerimizin ve sucul yaşamın korunmasına yönelik farkındalık oluşturma yolunda atılan önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Kaynak: Haber Merkezi