Çanakkale'nin en güzel kamp alanları

Büyüleyici sahili, tarihi hazineleri ve el değmemiş doğal güzellikleriyle ülkemizin en özel köşelerinden biri olan Çanakkale birbirinden güzel kamp alanlarıyla da her yıl binlerce insanı kendine çekiyor. Saros Körfezi’nin tertemiz sularının yanı başında çadırınızı kurabileceğiniz şehirde Gelibolu, Gökçeada ve Bozcaada’nın huzurlu koylarında da unutulmaz kamp tatilleri yapabilirsiniz.

Çanakkale’nin en güzel kamp alanları arasında kendinize uygun olanı seçmek için yazımızı inceleyebilirsiniz. Çanakkale kamp alanlarını belirlerken Instagram etiketlerinden faydalandık ve en çok etiketlenen yer en üstte olacak şekilde özel bir sıralama yaptık. İster masmavi suların isterseniz ise yemyeşil doğal güzelliklerin tadını çıkarmak isteyin Çanakkale’de herkese uygun bir kamp alanı bulmak mümkün.

1- Mıhlı Şelalesi Kamp Alanı- Adatepe, Ayvacık

Sadece Çanakkale'nin değil, Türkiye'nin de en özel tabiat harikalarından biri olan Mıhlı Şelalesi doğa ve fotoğrafçılık tutkunlarının yanı sıra kampçıları da kendine çekiyor. Onlarca metre yükseklikten endemik bitki türleri arasına dökülen bembeyaz suların karşısında çadırınızı kurabileceğiniz kamp alanında kalabalıklardan uzak huzurlu bir doğa tatili yaşayabilirsiniz.

Neden burayı tercih etmeliyim?

Kaz Dağları’nın oksijen seviyesi yüksek tertemiz havasında yenilenebileceğiniz kamp alanında sıcak yaz aylarında Mıhlı Şelalesi’nin serin sularına kendinizi bırakarak serinleyebilirsiniz. Doğa yürüyüşlerinden fotoğraf safarilerine olta balıkçılığından kaya tırmanmaya kadar pek çok etkinlik yapabileceğiniz bölgede gözlerden uzakta yılın bütün yorgunluğunu atacaksınız. Şelaleye yürüyüş mesafesinde kır bahçesi ve kır lokantası da bulabilirsiniz.

2- Kömür Limanı Kamp Alanı- Değirmendüzü, Gelibolu

Arkası zeytinlikler ve çam ağaçları, önü ise turkuaz renkli denizle çevrili Gelibolu'nun en güzel koylarından biri olan Kömür Limanı, kamp yapmak için de çok tercih ediliyor. İsmini bir zamanlar kullanılan ve günümüzü terk edilen kömür madenlerinden alan küçük koy, sessiz ve huzurlu ortamıyla her mevsimi keyifli bir kamp yapmak için ideal bir adres.

Neden burayı tercih etmeliyim?

Tüm gün berrak sularda şnorkelli dalışlar yapabileceğiniz kamp alanının çevresindeki seyir alanlarından da büyüleyici gün doğumu ve gün batımı manzaraları izleyebilirsiniz. Akşamları sahilde kamp ateşinizi yakabilir ve hiçbir yapay ışığın olmadığı için gökyüzündeki yıldızları keyifle izleyebilirsiniz.

3- Gelibolu Yarımadası Kocadere Plajı Kamp Alanı- Eceabat

Çanakkale'nin hareketli turistik noktalarından biri olan Kocadere Plajı, çevresini saran oteller ve pansiyonların yanı sıra huzurlu kamp alanlarıyla da çok ilgi görüyor. İnce kumlu uzun bir sahile sahip olan plajın çevresindeki çam ağaçları altında çadırınızı kurabilirsiniz. Modern olanaklara kısa yürüyüşlerle ulaşabileceğiniz kamp alanında masmavi denizin karşısında yılın bütün yorgunluğunu atmanız mümkün.

Neden burayı tercih etmeliyim?

İnce kumlara havlunuzu sererek güneşlenebileceğiniz veya şezlong ve güneş şemsiyesi kiralayabileceğiniz Kocadere Plajı’nda akşamları etkileyici gün batımı manzaraları eşliğinde sahil yürüyüşleri de yapabilirsiniz. Mehmetçiğe Saygı Anıtı ve Albayrak Sırtı ve Gelibolu Milli Parkı gibi bölgenin önemli noktalarını keşfe çıkabileceğiniz kamp alanında seyir alanlarından ise masmavi denizin ve Gelibolu ormanlarıyla birleştiği muhteşem manzarayı izlemeyi de unutmayın.

4- Batık Gemi Koyu (Beylik Koyu) Kamp Alanı- Alaybey, Bozcaada

2015 yılında karaya oturan bir yük gemisinden ismini alan Batık Gemi Koyu, Beylik Koyu olarak da biliniyor ve Çanakkale’de kamp yapmak için çok tercih edilen yerler arasında. Yaz aylarının turist kalabalığından uzakta Bozcaada'nın huzurlu atmosferinde keyifli bir tatil yapabileceğiniz kamp alanı, her deniz ve doğa tutkununu mutlu edebilecek yerler arasında.

Neden burayı tercih etmeliyim?

Karaya oturmuş yük gemisinin enkazını gezebileceğiniz kamp alanında şnorkelli, tüplü ve tüpsüz dalışlar yaparak balık sürülerini yakından görebilirsiniz. Balık bolluğuna sahip koyda olta balıkçılığı yaparak ruhunuzu dinlendirebilir; doğa yürüyüşleri, bisiklet gezileri ve fotoğraf safarileri yaparak Beylik Koyu’nun el değmemiş doğal güzelliklerini keşfe çıkabilirsiniz.

5- Assos Kadırga Koyu Camping- Ayvacık

Çanakkale'nin kamp yapmak için en çok tercih edilen yerlerinden biri olan Kadırga Koyu’nda tertemiz denize kısa bir yürüyüş mesafesinde hizmet veren Assos Kadırga Koyu Camping, zengin imkanlarıyla hem gençlerin hem de ailelerin keyifle tatil yapabileceği bir tesis. Köy kahvaltılarından yöresel Çanakkale lezzetlerine kadar seçenekler bulabileceksiniz kamp alanında temel ihtiyaçlarınızı da çevredeki market ve büfelerden alabilirsiniz.

Neden burayı tercih etmeliyim?

Tüm gün Saros Körfezi’nin cam berraklığındaki tertemiz sularında yüzebileceğiniz kamp alanında ve şnorkelleri dalışlar yaparak balık sürülerini yakından görebilirsiniz. Tatilinizde yürüyüşlere çıkarak ise Kadırga Koyu’nu keşfetmeyi ve seyir alanlarından muhteşem gün batımı manzaraları izlemeyi unutmayın.

6- Akvaryum Koyu Bozcaada- Alaybey, Bozcaada

Sadece Çanakkale'nin değil, Türkiye'nin de en huzurlu tatil cennetlerinden biri olan Bozcaada'nın güney ucunda yer alan Akvaryum Koyu, deniz ve doğa ile iç içe bir tatil yapmak istiyorsanız ilk gitmeniz gereken yerlerden. İsmini balık sürülerini bile görebileceğiniz akvaryuma andıran masmavi denizinden alan koy, çevresini saran sarp kayalarla sert rüzgar ve dalgalardan da korunuyor. Ücretsiz olarak çadırınızı kurabileceğiniz veya karavan parkından faydalanabileceğiniz Akvaryum Koyu’nda yılın her mevsimi unutulmaz kamp tatilleri yapabilirsiniz.

Neden burayı tercih etmeliyim?

Balık sürüleriyle birlikte yüzmek, dalışlar yapmak ve büyüleyici su altı fotoğrafları çekmek için Çanakkale'de gidebileceğiniz en özel noktalardan biri olan Akvaryum Koyu’nu çevresini saran yürüyüş parkurlarında keşfe çıkarak büyüleyici fotoğraflar çekebilirsiniz. Bozcaada merkezine servislerle kolayca ulaşarak temel ihtiyaçlarınızı alabileceğiniz kamp alanında geceleri ise yüzlerce yıldızın parladığı gökyüzü izleyerek uykuya dalabilirsiniz.

7- Kabatepe Orman Kampı- Kocadere, Eceabat

Gelişmiş turizm olanakları ve büyüleyici sahiliyle çok ilgi gören Kabatepe Plajı, aynı zamanda Çanakkale'nin en güzel kamp alanları arasında yer alıyor. Çevresinde restoranlar, kafeler ve eğlence mekanları gibi turistik işletmelerin bulunduğu kamp alanında Gökçeada manzaraları eşliğinde çadırınızı kurabilir, tüm gün ince kumlu sahilin ve masmavi suların tadını çıkarabilirsiniz.

Neden burayı tercih etmeliyim?

Biga'nın sevilen ismi vefat etti Biga'nın sevilen ismi vefat etti

Anzak Koyu, Gökçeada Kilisesi ve 57. Alay Şehitliği’ne yürüyerek kolayca ulaşabileceğiniz Kabatepe Orman Kampı’nda kıyı şeridinde bisiklet gezileri yaparak da turistik ve tarih noktaları keşfedebilirsiniz. Gün batımlarında büyüleyici manzaralara şahit olabileceğiniz Kabatepe Plajı Kamp Alanı, huzurlu bir ortamda modern olanaklarla kamp yapabileceğiniz yerler arasında.

8- Yıldız Koy Arkadia Kamp Alanı- Kaleköy, Gökçeada

Büyük şehirlerin kalabalığı ve gürültüden uzakta yemyeşil doğanın içinde unutulmaz bir kamp tatili yapabileceğiniz en güzel Çanakkale kamp alanlarından biri de Yıldız Koy. Gökçeada'nın kuzey ucunda, Kaleköy’e yürüyüş mesafesinde yer alan koy, iki tarafını saran sarp kayalarla doğal bir liman olarak korunuyor. Havuza andıran sakin deniziyle ünlü olan koyda restoran, market, şezlong ve güneş şemsiyesi gibi olanaklarla konforlu bir kamp tatili yapabilirsiniz.

Neden burayı tercih etmeliyim?

Yöresel ürünlerle hazırlanan kahvaltılar, zeytinyağlılar, meşhur Gökçeada etleri ve mevsimlik balıklar sunan bir restoranı bulunan kamp alanında akşamları da canlı müzik eşliğinde eğlenebilirsiniz. Tertemiz sulara kendinizi bırakabileceğiniz kamp alanında yürüyüşlere çıkarak ise bölgedeki ilginç kaya oluşumlarını keşfedebilirsiniz.

9- Ayazma Pınarı Tabiat Parkı Kamp Alanı- Beyoba, Bayramiç

Kaz Dağları eteklerinde yemyeşil doğal güzellikler ve endemik bitki türleri arasında dökülen Ayazma Pınarı’nın çevresi hem doğa yürüyüşleri yapmak hem de kamp yapmak için Çanakkale’de gidebileceğiniz en güzel yerler arasında. Deniz seviyesinden yaklaşık 500 metre yükseklikte yer alan ve el değmemiş tabiat güzelliklerini günümüze kadar koruyan Ayazma Pınarı Tabiat Parkı’nda büyük şehirlerin kalabalığı ve gürültüsünden uzakta doğayla baş başa zaman geçirebilirsiniz.

Neden burayı tercih etmeliyim?

Dere kenarlarında veya gür çam ormanları içinde çadırınızı kurabileceğim tabiat parkında iyi düzenlenmiş yürüyüş parkurlarında keyifli geziler yaparak ahşap köprülerden vahşi yaşan zenginliklerine kadar harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Bu gibi sularda sıcak yaz aylarında serinleyebilir veya olta balıkçılığı yaparak yılın yorgunluğunu huzurlu ortamda atabilirsiniz.

10- Bozcaada Camping- Alaybey, Bozcaada

Bozcaada'nın en deneyimli ve bilinen kamp alanlarından biri olan Bozcaada Camping, konforlu olanakları ve güzel konumuyla hem aileler hem doğa tutkunları için ideal bir adreslerden biri. Kendi çadırınızı kurabileceğiniz kamp alanında çadır kiralayabilir veya ahşap bungalovlarda konforlu bir tatil yapabilirsiniz. Bozcaada'nın batı ucunda yer alan kamp alanından sahile ve çevre plajlara yürüyerek kolayca gidebilirsiniz.

Neden burayı tercih etmeliyim?

Çevresi ince kumlu ve uzun şeritlerine sahip tertemiz plajlarla çevrili kamp alanında tüm gün masmavi suların tadını çıkarabilir veya şnorkelli dalışlar yapabilirsiniz. Ayazma Manastırı gibi tarihi hazineleri de keşfe çıkabileceğiniz Bozcaada Camping çevresinde balık restoranları, kafeler ve eğlence merkezleri gibi olanaklar da bulabilirsiniz.

11- Gökçeada Sualtı Milli Parkı Kamp Alanı- Kaleköy, Gökçeada

Çanakkale'nin huzurlu tatil cenneti Gökçeada'nın el değmemiş doğal güzellikleri ve büyüleyici su altı zenginliklerini yakından görebileceğiniz en özel noktalarından olan Gökçeada Sualtı Milli Parkı, kamp yapmak için de ideal bir adres. Milli parkın gür ormanlar içinde denize sıfır konumda çadırınızı kurabileceğiz kamp alanı, gözlerden uzakta masmavi suların ve tabiat güzelliklerinin tadını çıkarmak isteyen her doğa tutkununun uğraması gereken yerlerde arasında.

Neden burayı tercih etmeliyim?

Ulaşımı zor olmasından dolayı yılın her mevsimi sessiz ve huzurlu atmosferini korumayı başaran kamp alanında kalabalıklardan uzakta dalışlar yapabilir ve büyüleyici su altı fotoğrafları çekebilirsiniz. Doğa yürüyüşleri yapmak ve vahşi yaşamı gözlemlemek için Çanakkale’nin en iyi noktalarından olan Gökçeada Sualtı Milli Parkı’nda doğanın huzurlu ortamda dinlenebilirsiniz.

12- Kamp Olive- Ayvacık

Zeytin ağaçlarıyla çevrili denize sıfır kamp alanlarıyla Çanakkale’nin en güzel kamp alanlarından biri olan Kamp Olive, zengin imkanlarıyla hem arkadaş grupları hem de çocuklu ailelere konforlu bir Çanakkale kamp tatili sunuyor. Kendi çadırınızın yanı sıra çadır da kiralayabileceğiniz tesiste dalga ve kuş sesleri arasında çevre köylerde yetiştirilen taze ürünlerle hazırlanan organik köy kahvaltılarıyla güne başlayabilirsiniz.

Neden burayı tercih etmeliyim?

Şezlong ve güneş şemsiyeleri sunulan plajında masmavi sulara kendinizi bırakabileceğiniz kamp alanında mangal alanlarından faydalanabilir, geceleri kamp ateşinizi yakaran yıldızlarla dolu gökyüzünü izleyebilirsiniz. Doğa yürüyüşleri yapmak için de ideal bir konumda bulunan Kamp Olive tesisisin kafesinde ise sıcak yaz günlerinde soğuk içeceklerinizi yudumlayarak keyifli molalar verebilirsiniz.

13- Nil Camping- Küçükkuyu

Dünya’nın Alplerden sonra oksijen seviyesi en yüksek ikinci yeri olan Kaz Dağları’nın eteklerinde denize sıfır konumda hizmet veren Nil Camping, genii imkanlarıyla hem gençler hem de ailelerin tercih edebileceği Çanakkale kamp alanları arasında yer alıyor. Özel plajı ve iskelesi olan kamp alanında organik ürünlerle hazırlanan kahvaltılardan yöresel lezzetlere kadar seçenekler sunan restorandan da faydalanabilirsiniz.

Neden burayı tercih etmeliyim?

Güneş şemsiyesi ve şezlong sağlanan tertemiz plajda veya iskelede tüm gün denizin ve güneşin tadını çıkarabileceğiniz kamp alanında dalış, doğa gezileri, bisiklet turları ve kano safarileri gibi onlarca etkinlikle unutulmaz bir Çanakkale tatili yapabilirsiniz.

14- Çamlıca Şelalesi Kamp Alanı- Ezine

Çanakkale'nin görülmeye değer tabiat harikalarından biri olan Çamlıca Şelalesi, aynı zamanda kamp yapmak için de doğa tutkunlarının en çok tercih ettiği yerlerin başında geliyor. Ezine ilçesinde Çamlıca Köyü’ne yakın bir konumda yer alan Çamlıca Şelalesi Kamp Alanı, sıcak yaz aylarında bile serin kalan tertemiz havası ve büyüleyici şelale manzaralarıyla yılın yorgunluğunu atmak için tercih edebileceğiniz en güzel Çanakkale kamp alanlarından biri.

Neden burayı tercih etmeliyim?

Çamlıca Şelalesi’nin çevresini saran yürüyüş parkurlarında keyifli gezilere çıkarak muhteşem doğa fotoğrafları çekebileceğiniz tatilinizde buz gibi sularla dolu kaya göletinde de yaz aylarında serinleyebilirsiniz. Yeşilin her tonunu görebileceğiniz Çamlıca Şelalesi, fotoğraf safarilerinden kaya tırmanmaya kadar birçok etkinliğe de ev sahipliği yapıyor.

15- Assos Gargara Kamp- Arıklı, Ayvacık

Assos'un büyüleyici doğası ve tertemiz denizinin tadını zengin konaklama olanaklarıyla çıkarabileceğiniz Assos Gargara Kamp, Kaz Dağları eteklerinde denize sıfır konumda misafirlerini ağırlıyor. Organik köy kahvaltılarında taze deniz ürünlerine kadar seçenekler sunan restoranı, zeytin ağaçları arasındaki çadır alanları, çardakları ve hamaklarla 5 dönümlük bir yeşil alanda hizmet Assos Gargara Kamp, hem gençler hem de aileler için ideal seçenekler arasında.

Neden burayı tercih etmeliyim?

Özel plajında şezlong ve güneş şemsiyesi kiralayabileceğiniz, tüm gün cam berraklığındaki denizin tadına çıkarabileceğiniz kamp alanında doğa yürüyüşleri, dalış turları, sandal ve kano gezileri gibi birçok etkinlikle Assos'un büyüleyici güzelliklerini keşfe çıkabilirsiniz. Yoga atölyelerine de katılabileceğiniz Assos Gargara Kamp alanında Kaz Dağları Milli Parkı, Hasan Boğuldu Şelalesi ve Şahinleri kanyonu gibi bölgenin en özel tabiat güzelliklerini yakından görmeyi de unutmayın.

Kaynak: Haber Merkezi