Orman Yangınlarının Yıkıcı Etkileri CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin dört bir yanında yaşanan orman yangınlarının yol açtığı kayıpları vurguladı. Çok sayıda vatandaşın yaşamını yitirdiğini, yüzlerce küçükbaş ve büyükbaş hayvanın telef olduğunu belirtti. Özellikle Çanakkale’de büyük maddi kayıplar yaşandığını söyleyen Ceylan, yangından etkilenen çiftçilerin zararlarının hükümet tarafından acilen karşılanması gerektiğini ifade etti.

Yangınlar ve Maddi Kayıplar Ceylan, 18 Haziran'da Eceabat ilçesinin Kumköy mevkiinde başlayan yangının geniş bir alana yayılıp ormana sıçradığını ve 575 hektar alanın zarar gördüğünü belirtti. Ayrıca, 20 Haziran'da Ezine'nin çöp döküm alanında başlayan yangında yaklaşık 105 hektar alanın etkilendiğini söyledi. Yangından etkilenen ekili ve dikili arazilerde büyük maddi kayıplar olduğunu vurguladı.

CHP Biga’da Ersöz dönemi CHP Biga’da Ersöz dönemi

Söndürme Çalışmalarına Tanıklık Yangın söndürme çalışmalarına yerinde tanık olduğunu belirten Ceylan, yangın söndürmede görev alan herkese teşekkür etti. Gece görüşlü helikopter sayısının artırılması gerektiğini ve helikopter ile uçakların su taşıma kapasitesinin artırılmasının önemini vurguladı.

Yangına Karşı Alınması Gereken Tedbirler Özgür Ceylan, yangınların önlenmesi için önerilerini sıraladı. Kolay tutuşmayan ayçiçeği ekiminin özendirilmesi ve köylülerin su tankerleri için kullandıkları pompaların basınçlı olanlarında KDV’nin sıfırlanması gerektiğini belirtti. Yanan orman alanlarının rehabilitasyonunun tavizsiz yapılması ve yangınların rant için fırsata çevrilmemesi gerektiğini ifade etti. Yangınların nedenlerinin araştırılması ve ihmali olanların en ağır şekilde cezalandırılması gerektiğini söyleyerek, araştırma önergesini desteklediklerini belirtti.

Kaynak: Haber Merkezi