Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Nazan Türkarslan, "Seralar Kaplansın, Üretim Şahlansın Projesi" kapsamında Çanakkale’nin Lapseki ilçesinde üretici Hanife Kartal’ın marul ve salatalık seralarını ziyaret etti.

Çanakkale'de yerli ve milli tohumlardan üretilen arpalar hasat edildi Çanakkale'de yerli ve milli tohumlardan üretilen arpalar hasat edildi

Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Nazan Türkarslan, ildeki tarımsal üretimi artırmak ve sürdürülebilir tarım uygulamalarını desteklemek amacıyla hayata geçirilen "Seralar Kaplansın, Üretim Şahlansın Projesi" kapsamında, üreticilerin seralarını ziyaret etti. Bu kapsamda, hasar gören örtü altı materyalleri yenileyerek üretimlerine devam eden çiftçiler arasında yer alan ve salatalık, marul, şeftali, bezelye ve taze fasulye yetiştiren Hanife Kartal'ın marul ve salatalık seralarını ziyaret etti.

Hanife Kartal, aynı zamanda Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Lapseki Meslek Yüksekokulu Organik Tarım Bölümü öğrencisi olarak eğitimine devam ediyor. Türkarslan, Kartal'ın seralarında gerçekleştirilen üretim sürecini yakından inceleyerek, genç çiftçinin tarımsal faaliyetlerine destek verdi.

Ziyaret sırasında su israfının önlenmesi ve su verimliliğinin artırılması amacıyla gerçekleştirilen uygulamalar da ele alındı. Sera üst konstrüksiyonuna monte edilen çatı olukları ve tahliye borularıyla yağmur tanklarına taşınan suyun, seraya tekrar kazandırılması sistemi incelendi. Ayrıca, 300 m²lik açık alanda Hidroponik Sistem üzerinde kurulan seralarda da incelemeler yapıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Türkarslan, ziyaretlerinin ardından yaptığı açıklamada, “Üretim ve pazarlama sürecinin her aşamasını kendileri takip eden aile işletmemize üretime verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyor bol ve bereketli üretimler diliyoruz.” dedi.

Muhabir: Mehmet Özdeş