84 yaşındaki kadın tedavisinde sporla ilerleme kaydetti 84 yaşındaki kadın tedavisinde sporla ilerleme kaydetti

Sağlık konusunda her geçen gün yeni hizmetlere öncülük eden Çanakkale’de bir ilk daha yaşandı, ev hemodiyalizi hizmeti başlatıldı.

Çanakkale'de sağlık hizmetleri alanında önemli bir adım atılarak ev hemodiyalizi hizmeti başlatıldı. İlk başvurusu alınan hasta Mehmet Baki Kıvan, Çanakkale İl Sağlık Müdürü Op.Dr. Gökhan Baştürk, Sağlık Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Huriye Ünal, Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Sibel Yiğit, Devlet Hastanesinde görevli deneyimli uzman Hekim Nefrolog  Uzm. Dr. Ali Değirmenci ve sağlık personelleri tarafından evinde ziyaret edildi.

Evde diyaliz hizmeti alabilmek için başvuruda bulunan Mehmet Baki KIVAN ve ailesine, uzman hekimlerin rehberliğinde gerekli eğitimler verildi. Eğitimlerin tamamlanmasının ardından, hastane standartlarını aratmayacak şekilde, evinde 28 Haziran 2024 tarihinde diyaliz uygulaması başlatıldı.

Çanakkale İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Gökhan Baştürk, bu hizmetin sağlık hizmetlerindeki yenilikçi adımlardan biri olduğunu belirterek, "Ev hemodiyalizi, hastalarımıza hastane ortamında aldıkları hizmet kalitesini evlerinde de sunabilmemizi sağlayan önemli bir gelişmedir. Bu sayede hastalarımız tedavilerini evinin konforunda sürdürebilecekler" dedi.

Evde hemodiyaliz hizmeti, hastaların yaşam kalitesini artırmayı ve sağlık hizmetlerine erişimi kolaylaştırmayı hedefliyor.

Muhabir: Firdevs Selin Yüksel